Toto léto přišlo několik kapel s novými alby, které kromě toho, že byla všechna velmi kladně přijata, měla společného i něco jiného. Kočku na obale. Jako by se kapely Klaxons, Wavves a Best Coast domluvily, že aspoň pro toto léto udělají z tohoto zvířete poznávací znamení kvalitní hudby.
Klaxons - "Surfing the Void" - Druhé album album této kapely bylo skoro o rok odloženo. Nejspíše to ale nebylo kvůli obalu alba. Hudebníci měli podobný obrázek jako spořič obrazovky během nahrávání, a jeden z tvůrců zařval "Space Cat" po každém úspěšném pokusu. Dále prozradil kytarista Simon Taylor-Davis, že kočka se právě vrátila z vesmíru a je jí to docela fuk: "Jo, je to kočka. Byla ve vesmíru. A kurva co? Je zpátky. A tady je to mnohem lepší." Miomochodem historie koček ve vesmíru je delší než by se mohlo zdát.
Best Coast - "Crazy For You" - debutové album obsahuje kočku nejlasičtější ze všech tří zástupců. Pro zpěvačku Bethany Cosentino je její domácí mazlíček jednou z jejích hlavních inspirací. Publikuje foto-blog o životě Snacks (tak se jmenuje), spravuje její Twitter a na zpěvaččiných ranných demosnímcích je slyšet její mňoukání. Cílem je pro Bethany, aby se jejich maskot stal nejslavnější kočkou v show-businessu, místo které v současnosti okupuje Garfield.
Wavves - "King of the Beach" - oním titulním plážovým králem je nejspíše ona distingovaná kočka z obalu. Ověšena vševidoucím okem, a znuděně držící joint dává jasné znamení, kdo je tady králem. Předlohou pro kresbu byla také Snacks, kočka z obalu Best Coast, protože Bethany jej často dávala Nathanovi, frontmanovi Wavves, na hlídání. Podle jejího názoru však kočka hudbu Wavves nesnáší, protože kdykoliv začne hrát jejich hudba, tak utíká z pokoje.
Klaxons - "Future Memories"
Best Coast - "Crazy For You"
Wavves - "King Of The Beach"
úterý 31. srpna 2010
pátek 27. srpna 2010
Judee Sill
Většina článků o kalifornské zpěvačce začíná zmínkou o jejím dětství, které strávila pod hracímy automaty. Jako malá přišla o bratra i otce (matka se pak znovu provdala za animátora Toma a Jerryho). Během dospívání zkusila dogy a zemřel ji i první manžel, za kterého se provdala ve svých sedmnácti letech.Závislosti se aspoň na čas zbavila právě psaním písní, o kterém říkala, že ji dodává stejné vzrušení jako drogy, ale na rozdíl od nich je to pozitivní činnost.
Jako talentované písničkářky si jí všimli Graham Nash a David Crosby, kterým později předskakovala na koncertech. V roce 1971 vydává na labelu Asylum Davida Geffena (jež vydávalo mj. Toma Waitse nebo Joni Mitchell) své eponymní album "Judee Sill". Z něj pochází její nejnámější píseň "Jesus Was a Crossmaker". O dva roky později natáčí album "Heart Food", které končí 9-minutovou skladbou "The Donor", citující Kyrie Eleison. Několik demo verzí písní pro plánováné třetí album "Dreams Come True" vyšlo v roce 2005. V polovině 70. let měla Judee autonehodu a díky její drogové minulosti ji doktoři nepředepsali opiáty, takže se sama vrátila k drogám a v roce 1979 umírá na předávkování. Její písně se objevily např. ve filmu Elizabethtown nebo Greenberg (kde Greta Gerwig zpívá níže uvedenou "There's A Rugged Road") a kapela Fleet Foxes zařadila do svého repertoáru její skladbu "Crayon Angel".
"Jesus Was a Cross Maker" (Judee Sill)
"The Lamb Ran Away With the Crown" (Judee Sill)
"Soldier Of The Heart" (Heart Food)
"There's A Rugged Road" (Live in London: The BBC Recordings 1972-1973)
"Things Are Lookin' Up" (Dreams Come True)
středa 25. srpna 2010
Vashti Bunyan
Moderní význam perského slova "Vashti" je "krása" nebo "dobrota". Podobná slova se také derou na jazyk při poslechu křehkých písních této britské zpěvačky. Nejdříve vydala singl pod vedením manažera Rolling Stones(Andrew Loog Oldham), kde ve svých dvaceti letech nazpívala roku 1965 singl "Some Things Just Stick in Your Mind". O rok později ještě nazpívala u společnosti Columbia další singl "Train Song".
Po té se vydala na cestu za komunou zpěváka Donovana, kam ale dorazila, když již byla rozpuštěna. Přesto tato cesta, jež trvala dva roky, nebyla zbytečná. Vashti napsala vlastní materiál, který po návratu do Londýna (např. s Robertem Kirbym, který pomáhal i při nátáčení alba Nicku Drakovi) nahrála a v roce 1970 vydala s názvem "Just Another Diamond Day". Místo propagace alba, které skončilo komerčním neúspěchem, se Vashti, jež byla v době nahrávání těhotná, stáhla do ústraní a v Irsku začala vychovávat své potomky.
Po třiceti letech od vydání se album dočkalo uznání od nové generace hudebníků a také svého znovuvydání. Vashti byla zvána jako host hudebníky jako Devendra Banhart či Animal Collective a v roce 2005 vydala své druhé album "Lookaftering" a v současnosti dále koncertuje.
"Train Song" (Some Things Just Stick in Your Mind – Singles and Demos 1964 to 1967)
"Diamond Day" (Just Another Diamond Day)
"Come Wind Come Rain" (Just Another Diamond Day)
"Here Before" (Lookaftering)
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)